Bambu Ağacının Hikayesi

Bir bambu hikayesi gibi olmalıdır aslında dijital dünyaya yaptığınız atılımlar.

Nedir ki bu bambu ağacının hikayesi? Bambu ağacı kimilerine göre dünyanın en hızlı büyüyen ağacıdır. Gerçekte öyle mi? Çinliler bambu ağacını yetiştirmek için büyük bir sabır ve emek gösterirler. İlk iş olarak ağacın tohumu ekilir ve sulanır. Bambu ilk senesinde toprağın dışına filiz vermez. Ertesi yılda bambuya su ve gübre verilir. Bambu ağacı ikinci yılda da filiz vermez. Üçüncü ve dördüncü yıllarda da yeşermesi için bambu ağacına su ve gübre verilmeye devam edilir. İnatçı tohum bu yıllarda da yeşermez. İlk dört sene boyunca bambu ağacında görünen herhangi bir değişiklik olmaz. Dört senelik emeğin sonucunda tohumda herhangi bir değişiklik olmaz. Nihayet beşinci yılın sonlarına doğru bambu yeşermeye başlar. Filizlenmeye başladıktan sonra altı hafta gibi bir sürede çin bambu ağacı 27 metre boyuna ulaşır. Soru şu Çin Bambu Ağacı 27 metreye altı haftada mı yoksa beş yılda mı ulaşmıştır? Bambunun hikayesini bilenler için bu sorunun cevabı beş yılda olacaktır.

Dijital dünyada iz bırakmak için beş yıl bekleyin demek değil bu örneği vermemiz. Yapmanız gereken aşamaları anlatabilmek adına bambu hikayesine değiniyoruz. Gelin hepsini tek tek anlatalım.

İnternet sayfanızı yaptınız veya yaptırdınız. Yani tohumu ektiniz. İyi bir tohum oldu mu? Günümüzde hız, işlevsellik ve basitlik önemli. Bir kaç sene öncesinde olduğu gibi her yerinden çeşitli efektlerin çıktığı siteler kimse için cazip değil artık. Basit, hızlı ve istenileni veren bir siteniz var mı? Siteniz mobilde nasıl gözüküyor? Unutmayın gelen ziyaretçinin yaklaşık % 90 ı sizi telefonlarından ziyaret edecek. Hepsinden önemlisi siteniz yaşıyor mu? Yoksa kartvizit olarak mı kullanıyorsunuz? Hızlı, basit ve işlevsel bir siteniz varsa ve mobilde iyi gözüküyorsa başarılı bir tohum ekmişsiniz demektir.

Sırada sulama ve gübreleme işlemleri var. Bambunuzun bakımlarını yapıyor musunuz? Neler mi yapmalısınız?

Sosyal medya hesaplarınız var mı? Profesyonelce yönetiliyorlar mı? Hedef kitlenizin trendlerini takip edebiliyorlar mı? Unutmayın sosyal medya hesaplarınız sizin müşterileriniz ile doğrudan temas kurabileceğiniz yerlerdir. Doğru yönetildiklerinde ücretsiz reklamınızı yaparsınız. Ürün veya hizmetleriniz hakkında en doğru geri dönüşleri alırsınız. Sektörünüzün trendleri ve gelişmeleri hakkında herkesten hızlı olursunuz. Sadece özel günlere ve ürün/hizmetlerinize yönelik görsel hazırlamak profesyonel sosyal medya yönetimi demek değildir. Planlı ve hedefli bir şekilde sosyal medya hesaplarınızı yönettirmelisiniz. Sosyal medya hesaplarınız emin ellerde mi? Öyleyse Bambu Ağacı’nın ilk sene suyunu ve gübresini verdiniz.

Gelelim ikinci sene bakımına. Hani bazı internet sayfaları vardır. Genelde sektörlerinin en eski en bilinen kuruluşlarına ait olurlar. Yapıldıkları zaman iyi bir altyapı ile hazırlanmışlardır. O sektörle ilgili kelimelerin aramalarında üst sıralarda çıkarlar. Ancak senelerce de aynı kalırlar. Pek güncelleme almazlar. İşte bu siteler kavak ağaçlarıdır. Çok heybetli, çok büyük gözükürler. Ancak unutmayın bakımı yapılan bir bambu ağacı her zaman kavak ağaçlarını geçecektir. İkinci sene bakımı içerik yönetimidir. Siteniz yaşayan bir site olmalı. Sürekli yeni içerik girişleri yapılmalı. İçerikler hedefli bir şekilde oluşturulmalı ve profesyonelce hazırlanmalı. Bunları yaparsanız bambunuzun ikinci sene bakımını yapmış olursunuz.

Üçüncü sene bakımı SEO çalışmalarıdır. Sektörünüz ile ilgili aramalarda üst sıralarda yer alıyor musunuz? SEO çalışmalarınızı yapan kişiler yeterince bilgili mi? Daha da önemlisi size yeterince zaman ayıracak vakitleri var mı? İçerik üretme konusunda sizi yönlendiriyorlar mı? Sektörünüzdeki arama trendleri ve bunların değişimleri hakkında size bilgi veriyorlar mı? Doğru ellerden SEO hizmeti alıyorsanız üçüncü sene bakımını yapmışsınız demektir.

İlk üç sene düzgün bir tohum ektiniz ve bakımlarını yaptınız. Dördüncü sene bakımı dijital reklam çalışmalarıdır. Doğru hedef kitle seçimi ile doğru mesajları veren bir reklam çalışmasına ihtiyacınız olacaktır. Ajansınız bütçenizi yönetirken iyi bir yönetim sergiliyor mu? Doğru mecralarda doğru bütçeler ile bir çalışma kurguladı mı? Yaptığınız çalışmadan sonuç aldınız mı? Olumlu cevap verebiliyorsanız bambunuz yükselişine başlamıştır.

Bulunduğunuz sektörlerde her zaman kavak ağaçları hatta kavak ormanları olacaktır. Onlardan korkmayın siz bambu yetiştiriyorsunuz. Kavaklar ne kadar önce ekilmiş olsalar da ne kadar heybetli olsalar da bambu eninde sonunda kavakları geçecektir.

Yeni tanıştığımız insanlar ne iş yaptığımızı sorduklarında şu cevabı veriyoruz:

Bambular yetiştiriyoruz sadece bambular yetiştiriyoruz.

1
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by