Web Sitesi ve İçerik Yönetimi

İçerik ve site yönetimi çok basit ya da çok karmaşık görülebilir. Ne çok basittir ne de çok karmaşık. Wachowski kardeşlerin sinema dünyasına sunduğu Matrix filmini ilk izlediğinizde çok karmaşık gelebilir. Orada anlatılmak istenen kodlar, mesajlar, illüzyonlar aklımızı zorlayabilir. Filmi dikkatlice izlersek mesajların ne kadar kolay iletildiğini anlarız.

Milyonlarca insana hitap eden internet sitenizi herkesin dikkatlice bakarak anlamaya çalışmasını beklemek en hafif tabirle “saflık” olur. İnternet sitenizde Matrix algısı yaratmaya çalışmayın. Herkesin ilk bakışta anlayabileceği basit, güncel, anlaşılır içerikler oluşturun.

İçerik ve site yönetimini iki farklı başlıkta toplayabiliriz. Web yönetimi ve Web içerik. Sitenizin güncel kalmasını sağlayan içerik ve site yönetimidir. Bu iki başlık doğru yönetilmeye muhtaçtır.

İyi bir içerik ve site yönetimi nasıl yapılır?

  • Web sitesi yapın
  • İçerik oluşturun
  • Seo altyapısı oluşturun
  • Özgün fotoğraflar seçin
  • Doğru Hosting / Sunucu firması seçin
  • Web siteniz mobil uyumlu olsun
  • Özgün kreatif tasarımlar hazırlayın
  • İyi bir Web Master’ınız ya da alanında deneyimli Ajans’ınız olsun.

İçerik ve site yönetimini iki farklı yöntemle yapabilirsiniz. Şirketiniz içerisinde deneyimli bir ekip oluşturabilirsiniz veya sektöründe deneyimli bir Ajans’la çalışabilirsiniz. Kalendos Dijital olarak deneyimli Ajans’larla çalışmanızı tavsiye ederiz.  Çünkü İçerik yönetim sistemi ve site yönetimi bir bütün olarak algılanmalı.

Web siteleri ve içerik yönetimi için oluşturulacak ekibin ahenk içinde çalışması zorunludur. Eğer biri yanlış yaparsa işleyen çark bozulur. Gömleğin ilk düğmesini yanlış iliklerseniz diğerleri de yanlış iliklenecektir. İçerik ve site yönetiminde kimsenin düğmeyi yanlış ilikleme lüksü yoktur.

İçerik yönetim sistemlerinin sürekli kontrol edilmesi şarttır. Mesela eğitim kurumunuz var. Liselere giriş sınavı ile ilgili bir içerik oluşturdunuz. Gayet de güzel bir içerik. Arama motorlarında (google’da) ilk sırada çıkıyorsunuz.

Ancak Milli Eğitim Bakanlığı bir karar aldı ve Liselere Giriş Sınavı’nda değişiklilere gitti. Sitenizde yer alan ilgili içerik hemen güncellenmeli. Bakanlığın getirdiği yeni sistem burada güncel haliyle anlatılmalı. Kalendos Dijital burada devreye giriyor. Yönettiği tüm siteleri günlük, haftalık ve aylık olarak takip ediyor ve raporluyor.

Google algoritma güncellemesi yaptığı anda siz de Web sitenzin gerekli günncellmelerini yapmalısınız. Aksi yıllarca uğraşıp arama motorlarında üst sıraya getirdiğiniz içeriklerinizi  bir günde kaybedebilirsiniz. Kaybetmekle kalmaz tekrar yukarılara çıkmak için çiviyle tünel kazmak zorunda kalırsınız.

İçerik oluştururken güncel, google algoritma sistemine uygun, alaka düzeyi yüksek, anlaşılabilir, kopya olmayan özgün içerikler olmasına dikkat edilmeli. Uzman editörler tarafından hazırlanmalı. Dijital dünyanın takipçileri özgün içeriğe önem vermektedir.

Kalendos Dijital olarak içerik ve site yönetimini alanında deneyimli kurumlara delege etmenizi tavsiye etmiştik. Şimdi bunu nedenleriyle açıklayalım. Bilirsiniz “kahramanlar“, bir de “süper kahramanlar” vardır. Bizim için dijital alanda çalışan herkes kahramandır. Her bir kahramanın bir ya da iki özelliği vardır. Süper kahramanların ise çok fazla özelliği vardır.

İçerik ve site yönetimi için şirketinize aldığınız kişilerden “süper kahraman” olmalarını beklemeyin. Onların yetenekleri bellidir. Piyasada süper kahramanlar varsa biz ajans olarak açık çek vermeye hazırız. Bir kaç şirketi içinizde barındırmıyor sanız birden fazla markanız yoksa ekip kurarak maliyetlerinizi arttırmanıza gerek yok. İşi ehline vermeniz yeterli. Size hem zaman hem de para kazandıracaktır.

İyi bir içerik ve site yönetimi nasıl yapılır? sorusuna 8 farklı başlıkta kısa cevaplar vermiştik. Bu başlıklar artar ama düşmez. Bu başlıkları doğru yönetmek için ciddi manada insan kaynağına ihtiyacınız var. Seo uzmanı, Web Master, Grafiker…. şeklinde sıralayabiliriz. 7/24 kesintisiz hizmet veren sunucuya da ihtiyacınız var. Ciddi insan kaynağına ve finansmana gerek yok tümünü içinde barındıran 360 derece hizmet veren Ajans’la anlaşın.

İçerik yönetiminin mükemmel olmasını istiyorsanız biz burdayız. 360 dere hizmet anlayışına sahip Ajans’ımız sizleri doğru yönlendirmeye devam ediyor. Bizimle çalışarak zamandan ve paradan tasarruf sağlamak sizin elinizde. 14 yıldız sektöre kesintisiz hizmet veriyoruz ve vermeye de devam edeceğiz.

 

1
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by