Dijital Reklam Nasıl Başarısız Olur?

DİJİTAL REKLAMLAR NEDEN BAŞARISIZ OLUR

Dijital reklam günümüzde en hızlı yükselen reklam mecrası olarak görülüyor. Reklam bütçelerinde her geçen gün biraz daha fazla pastadan pay alıyor. Maliyet açısından uygun, etkisi fazla, geri dönüşümü yüksek, ölçülebilmesi diğer reklam çeşitlerine göre çok daha sağlıklı durumda.

Reklam bütçesinin aslan payını (en yüksek bütçe) dijitale verirsek istediğimiz sonucu alırız öyle değil mi? Bu sorunun cevabı hem evet hem hayır olabilir.

Dijital Reklamın Diğer Reklam Mecralarından Farkı

Dijital reklamı geleneksel reklamdan ayıran en önemli fark hedefleme yöntemidir. Geleneksel reklamda kitleleri hedeflersiniz. Örneğin TV reklamı yapacaksınız; hedeflediğiniz kitle hangi programları seyrediyorsa o programlara reklam verirsiniz.

Aynı durum gazete, dergi, radyo ve hatta açık hava reklamcılığı içinde geçerlidir. Hedef kitleniz neredeyse o mecraya yönelirsiniz.

Dijital reklamda ise kişi kişi hedefleme yaparsınız. İşte karışıklık tam burada başlıyor. Geleneksel reklamcılık yapan kişiler bu anlamda çok deneyimsiz durumdalar.

Dijital ajanslar bu noktada devreye giriyor. Peki her dijital ajans size istediğiniz verimi verebiliyor mu?

Bütçe Doğru Kullanılmalı

Burada ajansın yetkinliği ve işini nasıl yaptığı devreye girer. Ajans sizin verdiğiniz bütçeyi en doğru şekilde kullanmakla yükümlüdür. Sanki kendisi sizin ürününüzü veya hizmetinizi satan kişiymiş gibi kullanıyorsa problem yaşamazsınız.

Aksi takdirde siz bütçenizden, ajans ise müşterisinden olur. Reklam çalışmaları kazan kazan ilişkisi üzerine kurulmalıdır. Ajans size kazandırdığı sürece sizin ajansınız olarak hizmet vermeye devam edebilir.

Dijital reklamın başarısız olma nedenlerinden birisi kötü bütçe yönetimidir. Örneğin Kartal Bölgesinde konut yapan bir inşaat firması olduğunuzu düşünelim. Kartal Bölgesinde devam eden 100 ün üzerinde de proje olsun. En azından bu yazı yazılırken durum buydu. ”Kartal konut” kelimesinin arama maliyeti tek arama için 26 TL’nin üzerinde. Ajansınız kelime aramalarında bu ve benzer maliyetteki kelimeleri hedefliyor ise yazık olur bütçenize.

Reklam Hedeflemesi Doğru mu?

Ayrıca reklam için doğru hedef konulmalıdır. Yine inşaattan örnek vermek gerekirse günümüzde inşaat firmaları form esaslı çalışmalar yürütüyor. Sonra satış ekipleri bu form dolduran kişileri arıyor. Reklam çalışmasının başarısı da form sayısı ile ölçülüyor.

Peki inşaat firmanız olsa başarı olarak form sayısını mı kriter olarak almalısınız, satış ofisinize giren kişi sayısını mı? Form sayısı kriter olarak alınırsa ne mi olur? Aynı ajans o bölgede birçok inşaat projesinin reklam kampanyasını alır. Herhangi bir tanesi için gelmiş formu bütün inşaat projelerine gönderir. Hatta sizinle form başı maliyet şu diye anlaşmalar yapar. Sonra satış ofisiniz yaptığı telefon trafiğiyle baş başa kalır. Satış ofisinde ise sinek avlarsınız. Bugün yapılan inşaat sektöründe dijital reklam çalışmaları tam olarak budur.

Doğru Ajans Seçimi

Dijital reklamın veritabanı reklamcılığı olduğunu, kişi kişi hedefleme yapıldığını belirtmiştik. İşte burada doğru dijital ajans seçimi devreye giriyor. Örneğin tespih satışı yapan bir firmasınız. Dijital ajans arayışındasınız.

Bir tarafta sizin gibi tespih satışı yapan 4 firmanın ajansı olarak hizmet veren bir ajans var. Diğer tarafta da beğenilen işler yapmış ancak hiç tespih satışı üzerine çalışmayan bir ajans var.

Hangi ajansı seçersiniz? Tespih satışı üzerine çalışanı seçerseniz bu yanlış cevap. Aslında %25 verimde çalışan 4 tane rakibinizin %20 verimde çalışmasına yol açtınız. Sizde düşük verimli bir çalışmaya razı oldunuz.

Bunun nedeni size diğer firmalara çok benzer bir çalışma kurulacak. Hemen hemen aynı kişilere birbirine rakip 5 firmanın ürünleri gösterilecek.

Bu düzenin sonunda o ajansın ilk tespih müşterisi eskiden harcadığım her 1 TL için 10 TL ciro yaparken şu an her 1 TL için 2 TL yapamıyorum diyerek o ajanstan ayrılacaktır. Bu süreci zamanla diğer müşteriler takip edecektir. En sonunda vakit ve bütçe kaybı olarak süreç sonuçlanacaktır.

Bir Kahvenin Hatırı

Başarısız dijital reklam kampanyalarından sıkıldıysanız karşılıklı birer kahve içerek aslında ihtiyacınız olan çalışmanın detaylarını sizlerle görüşmek isteriz.

1
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by