Dijital Satış Sitesi Kurmak

E TİCARET SİTESİ KURMAK

Günümüzde yeni bir trend var. Online bir satış sitesi kuralım ve buradan ürün satışı yaparak para kazanalım. Her geçen gün online satış sitelerinin sayısı artıyor. Peki başarılı bir dijital satış sitesi kurmak gerçekten kolay mı? Alışveriş sitesi kurmak istiyorum demek yeterli mi? Aslında başarılı bir e ticaret sitesi kurmak çok zor. Ciddi emek ve yatırım gerektiriyor.

Kimler online satış sitesi kurmak ister? Bütçesi ve temeli olmayan hayalci projeleri bir yana bırakarak bakmamız daha doğru olacaktır.

İdeal Satış Sitesi Kurmak

Sizin bir markanız var. Ürün veya hizmet satıyorsunuz. Hatta bu marka adı altında çalışan bayilik çalışmanızda var. Ancak dijital ortamda bir satış noktanız olmadığını kabul edelim. İnternet üzerinden de satış yapmak istiyorsunuz. Mantıklı mı? Kesinlikle mantıklı. Peki sonra ne yapmalısınız?

Yaşanacak Temsili Süreç

Bundan sonra süreç muhtemelen şu şekilde işler. Online alışveriş siteleri ve e ticaret siteleri incelenir. İştahınız iyice kabarır. Çünkü karşınıza hep başarılı örnekler çıkar. Acele şekilde içerisinde satış modülü bulunan bir site tasarlanır. Bu siteyi zaten bir tanıdığınız veya onun yakını hazırlamıştır. Gerekli ödeme çözümü anlaşmaları yapılır. e ticaret paketlerinden birisi seçilir. Bütün e ticaret yazılımları incelenir. Aralarından birisi seçilerek e ticaret yazılımı alınır. Kargo firmalarından birisi ile anlaşılır. Hatta kapıda ödeme anlaşması yapılır. Böylece ödeme seçeneklerindeki çeşit artmış olur. Pazar yeri siteleri ile anlaşılarak birer dükkan açılır. Firma içerisinden de bir veya daha fazla kişi gelen mesajları cevaplasın, kargoları hazırlasın diye görevlendirilir. Hatta muhtemelen aynı kişi sosyal medya hesapları açar. Sosyal medya hesapları başlangıçta yetersiz olduğu için takipçi, hatta beğeni satın alınır. Sonra sipariş beklemeye başlarsınız. Bu şekilde e ticaret sitesi kurduğunuzu zannedersiniz. Peki ortaya çıkan e ticaret siteniz gösterdiğiniz kişileri tatmin etti mi?

Eğer e ticaret sitenize gelen günde 0 ile 5 kargo arası sipariş sizi memnun ediyorsa sorun yok. Şu an e ticaret sitenizin çok daha yeni olduğunu düşünerek beklemeye devam edersiniz. Sonra rakiplerinizin günde 200-300 lü rakamlarda kargo çıkarmaya başladığını duyarsınız. Hatta yeterince beklerseniz rakiplerinizin online satış sitesinin sizin en iyi mağazanızdan daha çok ciro yapmaya başladığını bile görebilirsiniz.

Bu noktada bir yerlerde bir yanlışlık olduğunu anlar ve arayışa geçersiniz. Aslında işler bu noktaya gelmeden önce başa dönmekte fayda var.

Satış Sitesi Kurma Mantığı Nasıl Olmalı?

Nerede yanlış yaptınız? En başta online satış sitenizi açarken yeni bir mağaza açıyor gibi düşünmelisiniz. Hatta bir adım daha ötesi dünyanın en kalabalık caddesinde bir mağaza açtığınızı düşünmelisiniz. Evet siteniz sizden kira almaz. Ancak en azından bir mağaza kirası kadar bütçeyi sitenizi işletmek ve tanıtımını yapmak için düzenli olarak ayırmalısınız. 

Sitenizi buna göre planlamalı ve yönetmelisiniz. Mümkün olduğunca tanıtım çalışmalarını bu potansiyele göre yapmalısınız. Kesinlikle profesyonel kişiler ile çalışmalısınız.

Bugün birçok markanın online satışı, en iyi mağazasından daha iyi ciro yapıyor. Üstelik maliyetleri de yaptıkları ciroya göre oldukça düşük. 

En iyi mağazanız olma potansiyeli olan online satış sitenizi doğru ellerde kurgulamak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

1
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by