Doğru SEO Çalışması Nasıl Olmalı?

kalendos dijital seo

SEO günümüzde herkes için önemi gittikçe artan bir kavram durumunda. Bu alanda çalışan birçok uzman ve kuruluş var. Bu uzmanların ve kuruluşların aslında büyük çoğunluğu bilgi seviyesi olarak yeterli ve hatta iyi seviyede olduğu söylenebilir. Ancak müşteriler hedefledikleri konumlara maalesef ki gelemiyorlar. Bunun birçok nedeni var.


Gelin Türkiye’de yaşayacağınız SEO macerasına bir göz atalım:

Ucuz Etin Yahnisi

Önce SEO konusunda araştırma yapmaya başlarsınız. Size çok ucuza SEO çalışması yapacağını iddia eden yerlere denk gelirsiniz. Aylık 1-2 USD gibi fiyatlara deneme üyeliği açarsınız. Bahis siteleri, adult siteler (yetişkin içerikli siteler) gibi yüzlerce gereksiz siteden backlink bir anda sitenize bağlanır. Yanıltıcı bir yükseliş yaşarsınız. Aylık 100-400 TL arasında premium üyelik benzeri üyeliklere geçersiniz. Bu maceranın sonucunda yaşayacağınız süreç tüm aramalarda liste dışı kalmak şeklinde sona erer.

Bir SEO Uzmanı İle Çalışmak

Bir diğer yöntemde, SEO olarak hedeflediğiniz konuma bir türlü gelemediniz. Dışarıdan uzman bir destek almanız gerektiğine karar verdiniz ve bir SEO uzmanı ile anlaştınız. Eğer bu uzman gerçekten yetkin bir uzmansa yaşayacağınız süreçler şu şekilde devam eder: İnternet siteniz kurulur veya mevcut sitenizde uzman tavsiyesi ile gerekli altyapı çalışmaları yapılır. Siteniz kullanıcı dostu hale getirilir. Hatalar düzeltilir. Altyapı olarak arama motorlarına uygun bir altyapı seçilir veya sitenizin altyapısı bu hale getirilir. İlk arama motoru optimizasyonları doğru şekilde yapılır. Site hızı iyi ayarlanır. Resim ve kodlarda gerekli sıkıştırmalar yapılır. AMP, SSL Sertifikası gibi sizi ön plana çıkaracak eklenti ve lisanslar tamamlanır. Meta Tag’leriniz optimize edilir. İçerik tamamen özgün bir şekilde yazılır. Belki de içerik yazımı anlamında dışarıdan destek alınır. Yazımında SEO kurallarına dikkat edilir. Başlıklar, paragraf sayıları, paragraf uzunlukları, bütün detaylar olması gerektiği gibi yapılır. En son backlink alımı yapılır ve backlinkler olması gerektiği şekilde bağlanır.

Bundan sonra size söylenen cümle şu olur:

  • Bekleyeceğiz.
  • Ne kadar bekleyeceğiz?
  • 3 – 4 ay
  • Bu sürede size danışmanlık faturası kesilmeye devam edilir. Her ay birkaç backlink alınmaya devam edilir. Bu backlinkler genelde domain değeri düşük yerel haber sitelerinden veya sektörel sitelerden yapılır. Çünkü o backlinklerin maliyeti düşük olur.
  • Sosyal medya trafikleri veya reklamdan alacağınız trafikle yapılan çalışmalar desteklenir.

Sonunda rekabeti az olan bir alanda SEO çalışıldıysa sonuç alınır. Yoksa belli bir süre size fatura kesildikten sonra eskisine göre çok daha iyi durumda olduğunuz söylenir. Gerekli çalışmalar doğru şekilde yapılmışsa bu söylenende doğrudur. Ancak geldiğiniz nokta hedeflediğiniz noktanın çok uzağındadır.

Bizde Damdan Düştük

Bu süreçleri nereden mi biliyoruz? Bizde ilk kurulduğumuz zamanlar SEO hizmetini dışarıdan almaya çalışıyorduk. Defalarca kendimiz yaşadık. Müşterilerimiz yaşadı. Bu süreçten geçen kişilerden dinledik.

Neden Bunlar Yaşanıyor?

İşini düzgün bir şekilde yapmaya çalışan kişileri bir tarafa bırakırsak (gerçekten düzgün çalışan insanlar var), piyasada uzman olarak bilinen kişilerin bilgi eksikliğinden bu süreçler yaşanmıyor. SEO çalışması çok kapsamlı bir çalışmadır. Bu uzmanların ellerinde tek başlarına yapabileceklerinden çok daha fazla iş var. Aslında sizin SEO çalışmanızı yapabilecek vakitleri yok. Ancak kapıya gelen iş geri çevrilmez mantığı ile sizinle anlaşma yapılıyor. Sonunda ya yetiştirmeye çalıştıkları deneyimsiz ve bilgi olarak eksik genç arkadaşlar o kişi üzerinden size hizmet veriyor. Ya da haftada 15-20 dk sizin için çalışarak size SEO hizmeti verildiği iddia ediliyor. Sonuç tabii ki hüsran.

Peki Gerçekte Nasıl Olmalı

İyi bir SEO çalışmasında en önemli madde içeriktir. Diğer maddeler tabii ki eksiksiz yapılmalı ancak içerik konusunda size bir yol haritası çıkarılmıyorsa SEO çalışmanız eksik demektir. Rakiplerinizin veya hedeflediğiniz kelimelerde çıkan iyi içeriklerin karşısına daha iyi içeriklerle çıkmıyorsanız yaptığınız çalışma biraz havanda su dövmek anlamına gelir.

Bu nedenle çalıştığınız kişiler içerik konusunda sizi sürekli yönlendirmeli. Sayfanıza sürekli içerik girişi olmalı. Arama hacimlerine, kuyruk anahtar kelimelere, sizin içeriğinizden daha iyi çıkan ilgili içeriklere karşı sürekli daha iyi içerik üretmeli ve bu konuda çalışmalısınız.

Ancak bu uğraştırıcı ve vakit alıcı bir süreç. Sürekli yeni içerik demek sürekli SEO çalışması, sürekli optimizasyon yapılması demek. Kim niye uğraşsın bu kadar teferruatlı bir çalışmayla?

Diğer Nedenler

Bir diğer detayda aynı uzman rakip iki firma ile çalışmamalı. Mantıksız değil mi aynı anahtar kelimeler için iki farklı firma ile çalışmak? Ancak daha önce kurduğumuz bir cümle vardı: Kapıya gelen iş geri çevrilmez.

Bizim SEO’ya bakışımız

Kalendos Dijital olarak kötü tecrübeleri yaşaya yaşaya kendi müşterilerimizin SEO çalışmalarına başladık.

Yapabileceğimiz kadar iş alıyoruz. Rakip iki firma ile çalışmıyoruz. Gerçekten sizin ihtiyacınız olan süre kadar sizin için çalışıyoruz. Sürekli içerik konusunda sizleri yönlendiriyoruz. Gerekirse sizler adına sürekli içerik üretiyoruz.

SEO’da yeni bir yaklaşım, farklı metot, yapılmayanı yapıyoruz gibi süslü cümlelere gerek yok. Bu yanıltıcı bir söylem olur.

Zaten yapılması gereken SEO çalışmasını yapıyoruz.

1
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by